Skontaktuj się z nami
[email protected]

Dochód rezydualny

Dochód rezydualny

Niewystarczające dochody

Dzisiaj chcemy Ci opowiedzieć o dwóch rodzajach dochodów jakie można uzyskiwać i o pewnym światowym trendzie, który polega na tym, że w dzisiejszych czasach ludzie muszą coraz to bardziej zwiększać swoje dochody i szukać coraz to nowszych źródeł finansowania w pogoni za podnoszeniem lub utrzymaniem standardu swojego życia. Po co mieć kilka źródeł dochodów skoro można mieć jeden, zapytasz? A no po to żeby Ci pieniędzy nie zabrakło. Żyjemy właśnie w takich dziwnych czasach, w których inflacja jest bardzo w modzie i wartość pieniędzy stale się obniża. Kiedyś dochód mężczyzny będącego zwykłym robotnikiem wystarczył na zaspokojenie potrzeb całej jego rodziny (żona nie musiała zarabiać pieniędzy) natomiast dzisiaj jeden dochód już nie wystarcza. Potrzebne są co najmniej dwa a i nawet te nie zawsze są wystarczające. Jeżeli spojrzymy w historię wyraźnie zobaczymy że spada wartość nabywcza pieniędzy. Może dochód rezydualny odmieni sytuację? Co to takiego? Dowiesz się czytając dalej.

Dochód dochodowi nie równy

Być może wiążę się to pośrednio z naszym konsumpcyjnym stylem życia, który powoduje, że chcemy coraz to więcej wydawać. No właśnie spójrzmy na problem od tej strony. Coraz więcej różnego rodzaju produktów na rynku. Sprzęty AGD i RTV. Masa reklam przeróżnych firm w telewizji, radiu, gazetach i na bilbordach. My jako konsumenci chcemy to wszystko mieć i to najlepiej od razu bo po co czekać? Nie mamy jednak na to pieniędzy bo nie zarabiamy coraz to większych kwot tak jak byśmy sobie tego życzyli. Zaciągamy więc kredyty i płacimy odsetki no i krótko mówiąc jest coraz gorzej w naszych finansach i  z naszym życiem ponieważ brak porządku w finansach odbija się negatywnie na naszym życiu prywatnym. Czy jest na to antidotum? Tak są nim właśnie dodatkowe strumienie dochodów, które dzisiaj każdy może uzyskać. Ale nie chodzi o to żeby zatrudniać się do drugiego pracodawcy i pracować na dwa etaty. No to by było bezsensowne gdyż każdy człowiek na Ziemi ma tylko 24 godziny w ciągu doby jak wiadomo i nie można całego tego czasu przepracowywać. Gdzie tu by była jakakolwiek logika i inteligencja finansowa.

Dochód linearny a dochód rezydualny

Należy na sprawę spojrzeć inaczej. I tutaj dochodzimy do kwestii tego, że dochody mogą mogą być dwóch kategorii. Dochód linearny i dochód rezydualny. Czy wiesz, do której kategorii należą strumienie Twoich dochodów? Możesz to ustalić odpowiadając sobie na następujące pytanie:

Ile razy płaci Ci się za jedno godzinę pracy?

Jeżeli odpowiedź brzmi iż tylko raz to Twój dochód jest linearny. Strumień dochodu w postaci płacy jest linearny. Są to dochody z pracy na etacie a więc z dochodem linearnym masz do czynienia jako pracownik. Z dochodem rezydualnym zaś jest tak, że raz ciężko pracujesz ale uwalniasz w ten sposób stały napływ dochodów utrzymujący się przez całe miesiące a nawet lata. Płaci Ci się wciąż na nowo za ten sam wysiłek. Otrzymujesz setki i tysiące razy wynagrodzenie za każdą przepracowaną godzinę. Znakomitym przykładem może być napisanie książki. Poświecisz na to 1000 godzin ciężkiej pracy nie zarabiając przy tym ani grosza. Nastolatkowie w MacDonald’s zarabiałaby więcej od Ciebie. Jednak tutaj nie liczy się płaca! Mogą upłynąć nawet 2 lata zanim pieniądze zaczną napływać. Jednak kiedy już napłyną to mogą przynieść Ci miliony złotych gdyż mimo, że upłyną dziesięciolecia to ta sama książka wciąż może się sprzedawać nowym osobom i pieniądze będą wciąż napływać i na tym polega potęga dochodu rezydualnego.

Napływa i napływa, stale napływa…!

Żyjemy na schodach jadących w dół

Aby podkreślić znaczenie dochodu rezydualnego posłużymy się ponownie porównaniem do ruchomych schodów takich jakie znaleźć można galeriach. Idąc niezgodnie z kierunkiem ruchu schodów musisz iść szybko po to tylko aby utrzymać się w miejscu. Aby dojść na szczyt musisz iść dwa razy szybciej niż zwykle. Ludzie. którzy weszli na schody jadące w górę wcale nie muszą ciężko pracować. Po prostu stoją trzymając się poręczy a ruchome schody same unoszą ich w górę. Ruchome schody jadące w górę i w dół odpowiadają właśnie naszym dwóm omawianym rodzajom dochodów. Dochodom linearnym i dochodom rezydualnym. Nasza gospodarka z powodu inflacji to właśnie schody jadące w dół. Ciężko pracujesz na swoje pieniądze ale z powodu inflacji  w przyszłym roku musisz zarobić 3-4% więcej po to tylko by utrzymać się w tym samym miejscu. W ten jednak sposób trafiasz do wyższego przedziału podatkowego. Im więcej zarabiasz tym więcej Ci zabierają. Wydaje Ci się, że pracujesz coraz więcej nie osiągając żadnego postępu. Konto oszczędnościowe przynosi Ci 2% a karta kredytowa kosztuje 20. Zapadasz się powoli przez 24 godziny na dobę i pewnie zastanawiasz się dlaczego nie możesz nigdy związać końca z końcem a kiedy się ze zmęczenia zatrzymujesz ruchome schody ściągają Cię w dół. Tak właśnie wygląda dochód linearny.

Płaca z etatu jest jedynym Twoim dochodem?

Jeżeli jeden dochód linearny jest jedynym dochodem jaki posiadasz i masz kłopoty bo jest on niski przedstawiamy u dołu tego artykułu listę różnych dochodów rezydualnych. Przyjrzyj się im. Tak naprawdę większość z nich jest w Twoim zasięgu intelektualnym orz technicznym i jesteś wstanie je bez problemu osiągać. Możesz poświęcić nawet rok na wytworzenie każdego z nich ale pomyśl czy nie było by super otrzymywać co roku jeden dodatkowy dochód, który będzie odtąd napływał do Ciebie już przez całe Twoje życie? Możesz zacząć od oszczędzania 10%  swojego obecnego dochodu linearnego i przeznaczania oszczędności na inwestycje. I to będzie Twój pierwszy dochód rezydualny w postaci odsetek.

Lista dochodów rezydualnych

– Oszczędzający zarabiają odsetki

– autorzy piosenek dostają tantiemy

– autorzy książek dostają honoraria

– agenci ubezpieczeniowi otrzymują rezydualne prowizje

– sprzedawcy papierów wartościowych uzyskują rezydualną sprzedaż

– sprzedawcy w systemie marketingu sieciowego uzyskują rezydualne prowizje

– aktorzy maja udziały ze spektaklów i dystrybucji filmów z ich udziałem

– przedsiębiorcy uzyskują rezydualny zyski z firmy

– Franchisingodawcy otrzymują opłaty franchisingowe

– Inwestorzy otrzymuję dywidendy, odsetki i wzrost wartości aktywów

– plastycy otrzymują honoraria za swoje dzieła

– twórcy oprogramowania otrzymują opłaty licencyjne

– projektanci gier otrzymują honoraria

– wspólnicy otrzymują udział w zyskach

– właściciele list adresowych otrzymują opłaty za wypożyczenie list

– właściciele nieruchomości mają wpływy gotówkowe

– emeryci dostają emeryturę

– znane osobistości otrzymują odsetek od wpływów brutto ze sprzedaży polecanych przez nich produktów

– konsultanci do spraw marketingu dostają procent zysków lub przychodów

Daj łapkę w górę i udostępnij

Program 2018 roku!

Milion PLUS

Czy chociaż raz w życiu zdarzyło Ci się zapragnąć posiadać milion złotych?

Teraz masz szansę tego dokonać z pomocą doświadczonych inwestorów. Przygotowali dla Ciebie specjalny przewodnik wskazujący drogę wprost do celu jakim jest Twoje wymarzone życie!

Zapisz się teraz za DARMO i dowiedz się:

– Jak zacząć oszczędzać pieniądze

– Pierwsza Twoja inwestycja

– Jak pozyskać na START 1000 złotych

– W jakiej branży zarabia się 18% miesięcznie

– Jak zarabiać więcej dzięki prosumpcji